Affiliated to CBSE, New Delhi
  • +91 9127752816/ 9127752815
  • gurukulgrammarschool@gmail.com
  • Mother Teresa Road , Pub-Geetanagar,Guwahati- 781 020
  • Awards & Achievement

    CBSE National Taekwondo 2019- Championship: Jugasmita Goswami (Class X)--Silver Medal

    RGS Inter School Chess Championship U-19: Debanga (Class XI) -1st Prize

    1st Prize in Inter School Cultural Competition organised by 21st North East Book Fair.

    SGFI National Championship at Dispur Stadium  2019: Silver Medal- 1. Hrittika Alamyan(VIII) 2. Mahasweta (Class XII)

    Anaul Inter School prize money quiz competition held at Cotton University:
    1st  Prize : (i) Hrishikesh Barua(XI Arts) ii. Niyazul Rahman (XI Sc)
    3rd Prize  (i) Maharnab Kashyap (ii) shahbaz Hussain

    Inter School Poem recitation competition at T.C. School:
    Special Prize: Mrinmoy Madhurjya Deka (Class XI)
    2nd Prize: Sueati Medhi ( Class VII)
    Consolation: Himashree Deka (Class X)

    CBSE Athletic Cluster I & II meet 2019:

    (a)  4 x 100 mtr relay race : Gold- Neelav Pathak, Tanishq Rongpi, Indramoni Patar, Alice Hazarika
    (b)  200 mtr race: Silver- Neelav Pathak
    (c)  100 mtr: Gold- Neelav Pathak
    (d)  Long Jump: Gold- Tanishq Rongpi
    (e)  Triple Jump: Gold- Indramoni Patar
    (f)   400 mtr: Bronze- Alice Hazarika
    (g)  100 mtr: Bronze- Karishma Saikia
    (h)  200 mtr: Silver- Karishma Saikia
    (i)    4 x 400 Meter Relay race: Silver- Tanishq Rongpi, Indramoni Patar, Manashjyoti Boro, Alice Hazarika

    Best team in First Inter School Taekwondo Championship at Sarala Birla Gyan Jyoti School 2019.

    5th Aisan Junior Poomsae Taekwando Championship 2019 held at Jordan Mahasweta  Kashyap of Class XII got the 6th Position.

    Doordarshan Quiz Competition- 1st Prize with prize money of 100000/- logged by Deepjyoti Barman, Mrigakshi Bhuyan           

    CBSE Far-East Zone Taekwondo Championship 2019* from 30th Sept to 2nd Oct at Deepika English  Medium  School,Rourkela, *Odisha.Acheivement* of Gurukul Grammar School-

    *U-14 Years Girls* 
    1)Sanjukta Pathak(U-47 kg)-Gold
    2)Gargi Kashyap(Ab-55kg)-Bronze

    *U-14 Years Boys* 
    1)Nishant Baruah(U-33kg)-Bronze
    2)Parth Agarwala(U-37kg)-Silver

    *U-17 Years Girls* 
    1)Hrittika Alamyan(U-42kg)-Gold
    2)Lopamudra Gogoi(U-49kg)-Silver
    3)Krittika Goswami(U-52kg)-Bronze 
    4)Anju Borbhuyan(Ab-68kg)-Gold 

    *U-19 Years Girls*
    1)Hiyashree Talukdar(U-49kg)-Silver
    2)Bhipasha Borah(U-62kg)-Gold
    3)Jugasmita Goswami(U-67kg)-Gold
    4)Afreen Borbhuyan(Ab-73kg)-Gold

    *U-19 Years Boys* 
    1) Mon Maadhuryya Goswami(U-68kg)-Gold
    2) Alok Baruah(U-74kg)-Gold

    Therefore,total numbers of medals are 14 out of 18 players
    Gold-8 medals
    Silver-3 medals
    Bronze-3 medals